Opanowanie umiejętności jazdy na rowerze to jedno z najważniejszych wydarzeń we wczesnym okresie rozwoju człowieka. Każdego rodzica rozpiera wówczas duma, a dziecko jest szczęśliwe, mogąc samodzielnie jeździć i cieszyć się nową umiejętnością. Aby radość ta była pełna i niczym nieograniczona, warto porządnie zastanowić się przed zakupem roweru dla swojej pociechy.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że dopasowanie roweru do użytkownika jest w przypadku dzieci o wiele ważniejsze niż u dorosłych. By zrobić to właściwie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wzrost (nie wiek, ponieważ rówieśnicy mogą się od siebie dość znacznie różnić fizycznie) i możliwości ruchowe dziecka, jak siłę nóg, motorykę, zmysł równowagi. W przypadku mniejszych pociech istotna jest również długość nóg (ma ona decydujące znaczenie zwłaszcza w przypadku rowerów biegowych).
Właściwy wybór roweru (a oferta producentów jest dziś naprawdę szeroka i dla niektórych rodziców wręcz onieśmielająca) jest istotny zwłaszcza wówczas, gdy ma to być pierwszy kontakt dziecka z jednośladem. Zbyt niski/wysoki, za ciężki lub zbyt trudny w prowadzeniu rower może zniechęcić młodego człowieka. Ponieważ w nauce najważniejsze są motywacja i przyjemność, niedopasowany rower znacznie opóźni naukę jazdy.
Dla dzieci o wzroście poniżej 100 cm zazwyczaj zaleca się rowerki biegowe – lekkie i łatwe w opanowaniu (nie wymagają umiejętności utrzymywania równowagi ani pedałowania). Ich zadaniem jest oswojenie dziecka z samą ideą roweru i przede wszystkim zapewnienie jak najlepszej (ale i bezpiecznej) zabawy.
Wzrost powyżej 100 cm, przy odpowiednim wieku (ok. 4 lat), pozwala już na podjęcie pierwszych prób z rowerami wyposażonymi w pedały, o kołach średnicy 16-20 cali i ramie od 11 do 13 cali. Warto rozważyć zakup roweru odkręcanymi kółkami bocznymi, które ułożone są w taki sposób, że dotykają podłoża dopiero w momencie gdy rower się przechyli. Dzięki temu dziecko w późniejszym okresie szybciej nauczy się jazdy bez dodatkowych kół. Ważne jest też, żeby rower miał dokręcany z tyłu uchwyt (metalowy pręt z gumową rękojeścią) – dzięki niemu rodzic w każdej chwili może zatrzymać rower.
Dla dzieci o wzroście powyżej 120 cm polecamy rowery większe, z ramą do 15 cali i kołach o średnicy 24 cale. Nie jest to jeszcze sprzęt dla dorosłych, ale pozwala na bezpieczną i komfortową jazdę na jednośladzie zbliżonym do pełnowymiarowego (na taki przyjdzie czas, kiedy dziecko osiągnie około 150 cm wzrostu).
Bez względu na wiek pociechy należy pamiętać o tym, jakie dziecko ma upodobania (np. kolorystyczne), a w przypadku starszych dzieci – do czego rower ma im służyć. Zakup roweru dla młodszych milusińskich może być przygodą oraz okazją do podjęcia ważnej dla nich decyzji. Warto więc wytypować kilka rowerów spełniających powyższe kryteria i ostateczny wybór pozostawić dzieku. Nie zapominajmy też o odpowiednich kaskach i ochraniaczach. Dzięki nim nie będziemy musieli martwić się o dziecko, kiedy już zacznie jeździć samodzielnie.